Seminarski i Diplomski Rad

Pedagogija 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 18 | Nivo: Visoka poslovna škola strukovnih studija za vaspitače

Pedagogija kao nauka
Da bi shvatanje neke nauke bilo sto potpunije, naucnici sirom sveta najpre definisu etimolosko i terminolosko znacenje pojma koji oznacava tu nauku. Etimolosko znacenje naziva pedagogija vuce svoje korene iz anticke Grcke, i slozenica je od grckih reci pais sto znaci dete, decak, i agos sto znaci vodim. Taj se naziv tada upotrebljavao za roba koji je bio zaduzen da vodi dete u skolu, a kasnije, u srednjem veku, se koristio za vaspitaca. U srpskom jeziku, rec pedagogija se cesto mesala sa recju pedagogika, a pedagogija oznacava praksu vaspitanja (pod uticajem nemackih shvatanja o pedagogiji), dok pedagogika oznacava teoriju vaspitanja. Vaspitni proces ima razlicita polazista, ekonomska, filozofska, antropolosko-kulturalna, biopsihicka itd...
Terminolosko znacenje pojma pedagogija jeste da on oznacava nauku o vaspitanju u najsirem smislu reci vaspitanje. Nemoguce je svesti sve definicije na jednu koja ce biti sveobuhvatna, ali se moze makar pokusati da se priblizno opise sta je to pedagogija.
Pedagozi dva svetska rata su pedagogiju definisali na razlicite nacine kao „skup pravila i zakona po kojima treba da se vaspitava“ sto bi bila vaspitna teorija, a sama primena tih pravila je vaspitna praksa, tj. vaspitanje samo po sebi. Pedagog Stjepan Pataki, u definiciji koju iznosi posle Drugog svetskog rata kaze: „Pedagogija je nauka o vaspitanju u najsirem znacenju pojma vaspitanje“. Vaspitanje se danas uglavnom shvata kao moralno, intelektualno, fizicko-zdravstveno, estetsko i radno-tehnicko.
S obzirom na to da su posle Drugog svetskog rata na nasu pedagogiju dosta uticale ruske pedagoske misli, neophodno je navesti par primera koji se javljaju u njihovim knjigama. Pa tako ruski pedagozi Jesipov i Goncarov u udzbeniku za uciteljske skole Pedagogika kazu: „Pedagogika je nauka o vaspitanju dece“, odnosno „sistem pedagogike sadrzi ucenje o cilju i zadacima vaspitanja, o njenoj sadrzini, metodima i organizaciji“.
Ukratko, pored svih definicija koje su navedene u mnogim udzbenicima, ukratko se moze reci da je pedagogija nauka o vaspitanju, kao skupa faktora koji svesno i namerno uticu na razvoj licnosti. To podrazumeva ispitivanje cilja i zadataka vaspitavanja, njegove uloge u zivotima ljudi, uslova koji su potrebni za efikasno vaspitanje, metoda i organizacija vaspitanja itd.
Najpre trebamo definisati sta je to vaspitanje, ako vec istrazujemo sta je to nauka o vaspitanju.Vaspitanju jeste razvijanje-sticanje karakternih osobina ili njihovo prigusivanje i otklanjanje, koje se postize kroz namerno i svesno ili nenamerno i nesvesno delovanje razlicitih faktora. Ovo je u najsirem smislu receno. Da bi to bilo nesto jasnije, navescemo primjer lepog i loseg vaspitanja. Lepo vaspitanje predstavlja sticanje i razvijanje lepih i pozitivnih karakternih osobina poput velikodusnosti, pronicljivosti, strpljenja, darezljivosti, hrabrosti, ljubavi, uz potiskivanje njihovih suprotnosti, a lose vaspitanje predstavlja upravo suprotno od lepog vaspitanja. Sve to, naravno, ima mnoge nijanse, stepene, stanice, shodno tome koliki je srazmer izmedju stecenih pozitivnih, a otklonjenih (prigusenih) negativnih osobina i izmedju stecenih negativnih, a otklonjenih (ili prigusenih) pozitivnih osobina. Prostor nam ne dozvoljava opsirno diskutovanje o različitim definicijama pedagogije i vaspitanja, te cemo se ograniciti na definiciju „Vaspitanje je vodjenje coveka putem usavrsavanja i ciscenja duse, ka otklanjanju losih i usadjivanju dobrih karakternih osobina, ciji je cilj savrsenstvo duse“. Ovde se naravno misli na savrsenstvo u relativnom smislu, u smislu stvorenog, tj. savrsenstvo duse stvorenja podrazumeva i poneku gresku, ali ta greska koju napravi covek koji je postigao savrsenstvo duse moze biti samo nehotice. To savrsenstvo znaci iskorenjivanje svih losih karakternih crta i njihova zamena pozitivnim osobinama. Covjek je napredovao u vaspitanju onoliko koliko je blizu cilja vaspitanja, tj. uspeh vaspitnog procesa srazmeran je covekovoj priblizenosti savrsenosti duse.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!